Mađarskim novcem kupuju se hrvatska poljoprivredna zemljišta i obiteljske kuće

Mašenjka Bačić



Novcem mađarskih poreznih obveznika u Hrvatskoj se financira rad organizacija koje podupiru nogometne klubove, renoviraju »mađarske domove«, a do sada su hrvatski građani mađarske nacionalnosti, koji imaju opg-ove preko manjinske zaklade kupili 82 hektara poljoprivredne zemlje, a roditelji koji upišu djecu u prve razrede mađarske škole dobivaju po 20.000 kuna.

 
Viktor Orbán i Andrej Plenković. Fotografija: Vlada republike Mađarske.

Viktor Orbán i Andrej Plenković. Fotografija: Vlada republike Mađarske.

 

U baranjskom mjestu Kotlina strši novouređena kuća u žutoj cigli ukrašena ornamentima i masivnim željeznim kovanim vratima. Na njima na narančastoj podlozi stoji natpis HM. Kotlina je malo selo gdje prema posljednjem popisu stanovništva živi 288 osoba, od toga 88 posto mađarske nacionalnosti.

Ulickano zdanje novi je mađarski dom, a natpis HM logo je Demokratske zajednice Mađara Hrvatske – DZMH. Slična nova kuća s istim natpisom HM postoji i u Novom Bezdanu, udaljenom 30 minuta vožnje uz samu mađarsku granicu. U tom selu živi 300-tinjak ljudi, također većinom mađarske nacionalnosti.

Ove mađarske kuće dio su investicija koje su u posljednjih nekoliko godina niknule uglavnom na području Baranje, siromašne hrvatske regije. No ne samo tamo. Posljednja u nizu, otvorena je u Rijeci, u “impozantnoj vili Anna”, kako je izvijestio portal mađarske manjine Képes Újság.

Prilikom otvaranja kuće 8. siječnja ove godine Rijeku je posjetio i Péter Szijjártó, mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine. Sastao se je sa Róbertom Jankovicsem, predsjednikom DZMH i ujedno zastupnikom mađarske manjine u Hrvatskom saboru. Jankovics je naglasio kako su “jasno stavili do znanja da položaj Mađara u Hrvatskoj igra ključnu ulogu u mađarsko-hrvatskim odnosima te da uvijek mogu računati na potporu mađarske vlade”.

 
Novouređena kuća Demokratske zajednice Mađara Hrvatske U baranjskom mjestu Kotlina. Fotografija: Mašenjka Bačić

Novouređena kuća Demokratske zajednice Mađara Hrvatske U baranjskom mjestu Kotlina. Fotografija: Mašenjka Bačić

 

Skoro devet milijuna eura za manjinske organizacije u Hrvatskoj

Jankovics gaji dobre odnose s mađarskom vladom koja putem različitih institucija financira organizacije mađarske manjine u zemljama kao što je Hrvatska. Projekt Hungarian money, Orbán’s control (Mađarski novac, Orbánova kontrola) analizirao je kako se troše sredstva fonda Bethlen Gábor (BGA), koji je od 2011. do 2020. godine prema Odlukama o dodjeli novčanih potpora namijenio više od 1,46 milijarde eura mađarskih poreznih obveznika organizacijama diljem svijeta gdje živi mađarska dijaspora.

Podaci korišteni u ovom istraživanju temelje se na bazi odluka o dodjeli sredstava koje objavljuje BGA. Osim ovog seta podataka, javno dostupni su još financijski izvještaji BGA te baza sklopljenih ugovora. Tri seta podataka nisu kompatibilni i analizom je utvrđeno kako se iznosi ne podudaraju, što svjedoči o netransparentnom načinu rada ovog fonda te Orbánove administracije u cijelosti. 

BGA sredstva dodjeljuje u forintama, a mi smo iznose promijenili u eure koristeći tečajnu listu Europske središnje banke na zadnji poslovni dan svake godine. Od toga je u Hrvatsku otišlo oko 26,6 milijuna eura namijenjenih DZMH-u i bliskim mu organizacijama.

Novcem mađarskih poreznih obveznika u Hrvatskoj se financira rad organizacija koje podupiru nogometne klubove, osiguravaju novac za kupnju poljoprivrednog zemljišta hrvatskim građanima mađarske nacionalnosti, uređuju »mađarske domove«, financijski sredstvima podupiru upisivanje djece u mađarske škole. 

Osim DZMH, novcem iz Mađarske financira se rad nekoliko utjecajnih mađarskih udruga. Uz to, mađarskim novcem financira se i gradnja stadiona u Osijeku, o čemu smo pisali 2018. godine. A od prošle godine putem jedne manjinske udruge potpomaže se i nogometni klub Vardarac. 

Slično svim ovim projektima jest da su na neki način povezani s danas najutjecajnijom udrugom mađarske manjine DZMH čiji čelni ljudi gaje dobre odnose s mađarskim premijerom Viktorom Orbánom. DZMH nedvosmisleno daje podršku Orbánovom Fideszu što je pokazala pismom potpore nakon europskih parlamentarnih izbora 2019. godine. A izvršni predsjednik DZMH-a Oliver Matijević na Facebooku se diči fotografijom sa zagrljenim Orbánom.

 
 

DZMH – najmoćnija udruga Mađara

Glavna mađarska zajednica ima sjedište u Bilju i 17 lokalnih podružnica, a njen utjecaj jača od 2016. godine kada je njihov kandidat za predstavnika mađarske manjine u Hrvatskom saboru pobijedio na izborima samo s 311 glasova više od Šandora Juhasa, kojeg je predlagao Savez mađarskih udruga, suparnička mreža organizacija, koja se danas nalazi u likvidaciji.

A cijeli izbor je zasjenila afera o navodnom podmićivanju građana nemađarske nacionalnosti da se uoči izbora izjasne kao Mađari kako bi na izborima mogli glasati za Jankovicsa što je rezultiralo sudskim procesom i nepravomoćnom odlukom suda kojom su dvije osobe osuđene za podmićivanje.

DZMH-u je od 2011. do 2019. godine prema odlukama o dodjeli sredstava iz fonda Bethlen Gábor dodijeljeno oko 720 tisuća eura. U 2020. godini, prema podacima dostupnim novinarima regionalnog projekta Hungarian money, Orbán’s control, nije dobio potporu.

U prijavnoj dokumentaciji iz 2015. godine za ugovor koji je DZMH potpisao s BGA, ova organizacija žali se na financijsku neodrživost tijekom posljednjih pet godina čemu je, kako pišu, doprinijela i hrvatska vlada premda ne navode točno kako.

No od tada je naraslo i financiranje DZMH-a iz hrvatskog proračuna. Primjerice, prošle godine iz hrvatskog proračuna za organizacije mađarske manjine izdvojeno je ukupno 691.600 eura. Od toga DZMH i njegove podružnice dobile su 645.300 eura, a porasli su i ukupni prihodi zajednice s oko 459 tisuća eura eura u 2016. na oko 1,3 milijuna eura 2019. godine.

DZMH svoj utjecaj širi na različite načine. Sudjeluje u obnavljanju mađarskih domova, ali djeluje i na obrazovnom planu. O svojim aktivnostima redovito izvještava na Facebook stranicama, ali i putem već spomenutog medija za mađarske manjine koji detaljno piše o postignućima DZMH i njegovoj pomoći mađarskoj nacionalnoj manjini u Hrvatskoj. 

BGA je tako podržao DZMH-ove projekte koji uključuju ulaganje u nekretnine, obnovu ladanjskih kuća i izgradnju domova u ukupnom iznosu od oko 389 tisuća eura.

Od 2011. godine DZMH je financirao ili lobirao za financiranje od strane drugih obnovu različitih svjetovnih i vjerskih objekata važnih za mađarsku zajednicu, kako nam je odgovorio Jankovics putem mejla. Ti objekti, kako je rekao nalaze se u 23 različitih mjesta, uglavnom u Baranji, ali i Rijeci i Zagrebu. Različite infrastrukturne investicije provode se tako financijama mađarske i hrvatske vlade. A sudeći prema hrvatskom Operativnom programu nacionalnih manjina za razdoblje 2021.-2024. programi izgradnje, kupovine, obnove i opremanja mađarskih kuća nastavit će se i u budućem periodu.

Osim toga DZMH potiče i obrazovanje djece na mađarskom jeziku. Tako su ove školske godine uveli i program koji dodjeljuje 20.000 kuna roditeljima koji svoju djecu upišu u prvi i peti razred osnovne i srednje škole koje izvode dio programa na mađarskom jeziku.

Prema podacima ministarstva obrazovanja i znanosti, ukupni broj učenika u osnovnim školama na mađarskom jeziku porastao je sa 124 prošle godine na 166 ove godine, a u srednjima s 12 na 27.

Mađarski novci grade centar u Kopačevu

Putem BGA financira se i Forum mađarskih prosvjetnih djelatnika (Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma, FMPDH), također povezan s DZMH-om. Od 2011. do 2020. godine iz ovog fonda FMPH donesene su odluke o dodjeli oko 1,7 milijuna eura. 

Posljednjih nekoliko godina putem ovog fonda financira se i Centar za mlade i poljoprivredu u Kopačevu za koji je FMPDH od 2015. godine odobreno oko 400 tisuća eura eura. Centar se sastoji od središnjeg objekta koji je obnovljen te deset bungalova koji su izgrađeni početkom 2019. godine. Ukupna površina kupljenog imanja iznosi 3870 metara kvadratnih, kako stoji u ugovoru iz 2017. godine.

Za program razvoja vrtića FMPH-u je u periodu od 2017. do 2019. godine odobreno oko 840 tisuća eura iz BGA.

FMPDH je u prvoj fazi izgradio pet dječjih igrališta u raštrkanim mađarskim zajednicama diljem Slavonije - Vukovaru, Velikoj Pisanici, Pakracu, Lipiku i Daruvaru. U drugoj fazi projekta izgrađena su nova igrališta u Novom Bezdanu, Batini i Dalj Planini, Kotlini i Hrastinu. 

Prema dokumentima koje imamo u posjedu, igralište u Velikoj Pisanici koštalo je ukupno malo više od 11 tisuća eura. Udruzi smo poslali upit koja je cijena ostalih igrališta te kako su potrošili ostala sredstva, no odgovor nismo dobili. Primjerice, prema ugovoru iz 2018. godine, koji imamo u posjedu, oko 109 tisuća eura predviđeno je, između ostalog, za mjesečni autobus za igranje - minibus opremljen vrtićkom opremom, koji pruža vrtićke aktivnosti za posjetitelje naselja, gdje nema vrtića na mađarskom jeziku. No podatke o autobusu nismo nigdje pronašli.

 
 
Jasno smo stavili do znanja da položaj Mađara u Hrvatskoj igra ključnu ulogu u mađarsko-hrvatskim odnosima te da uvijek možemo računati na potporu mađarske vlade.
— Róbert Jankovics, predsjednik DZMH
 

Forinte za poljoprivredna zemljišta u Baranji

FMPDH je osnovan 2009. godine, a sadašnja potpredsjednica Ana Kovačević, ujedno je bila na listi za izbor članova vijeća mađarske nacionalne manjine u Belom Manastiru ispred DZMH Beli Manastir. A ujedno je i potpredsjednica ogranka DZMH u Belom Manastiru. 

Kovačević sjedi i u upravnom odboru zaklade Economica Hungarica, koja, kako stoji na njihovim stranicama, provodi strategiju gospodarskog razvitka DZMH-a.

Ova zaklada, među čijim osnivačima je i mađarska državna tvrtka MNKH, koja je 2018. godine pripojena novoj tvrtki HEPA jer je stvarala gubitke, mađarskim građanima dodjeljuje novac za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, opreme, osnivanje tvrtki i slično. 

Zaklada je do sada provela 15 natječajnih poziva na kojima su dodijeljene potpore za 783 korisnika. Od toga je 105 mikro i malih poduzetnika, dok ostatak čine OPG-ovi te šest fizičkih osoba kojima su kupljene obiteljske kuće na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.

Osim toga, kako nam je rekla upraviteljica zaklade Zorica Paliž Toth, u dva natječajna poziva za kupnju poljoprivrednog zemljišta 30 OPG-a je kupilo ukupno 82 ha poljoprivrednog zemljišta na području Osječko-baranjske županije.

»Želim naglasiti, da ciljevi programa NISU stjecanje zemljišta ili kupovina nekretnina, već potpora gospodarskom razvoju«, rekla nam je Zorica Paliž Toth, upraviteljica zaklade.

Iz BGA se financirao i Prosvjetno-kulturni centar Mađara u Republici Hrvatskoj koji se nalazi u Osijeku. Otvaranju doma krajem 2019. godine prisustvovali su i hrvatski premijer Andrej Plenković te njegov mađarski kolega Viktor Orbán. Plenković je rekao kako je hrvatska vlada financirala dom s oko 10 milijuna kuna, a Orbán kako uspjeh jedne zemlje ovisi o uspjehu druge.

»Kao i u privatnom životu, ako imate nekretninu, a vaš susjed nije uspješan, vrijednost vaše nekretnine je manja. Stoga smo vrlo zainteresirani da imamo uspješne susjede, a mislim da nam je to zajednički interes«, rekao je Orbán.

Od 2011. do 2020. godine PKCM-u je odobreno oko 177 tisuća eura iz BGA. Ravnatelj ove ustanove Janoš Andoči ujedno je i potpredsjednik DZMH-ovog ogranka u Kneževim Vinogradima te član vijeća za mađarsku nacionalnu manjinu u Osječko baranjskoj županiji za što se kandidirao kao predstavnik DZMH-a. Gradnja centra završena je 2019. godine, u njemu se nalazi i učenički dom. Kapacitet mu je 48 kreveta, a ove godine se u njemu nalazi 46 učenika, kako nam je rekao Andoči.

 
 

Europa AP – još jedna »Jankovicseva« udruga

Prošle godine hrvatskim organizacijama odobreno je oko 18 milijuna eura podrške iz BGA. No među njima nije DZMH, ali zato je poveći iznos sredstava odobren jednoj drugoj udruzi - Europi AP. Njen predsjednik je Oliver Matijević, a potpredsjednik je već spomenuti Róbert Jankovics.

Udruga ima istu adresu kao i DZMH, a 2020. godine odobreno joj je oko 962 tisuće eura za podršku radu i razvoju Nogometnog kluba Vardarac, koji je u sezoni 2019/20 postao prvakom II. ŽNL središte Beli Manastir.

Na pitanje u kojem je odnosu udruga Europa AP i klub FC Vardarac, predsjednik potonjeg Atila Kiš rekao nam je da je odnos sponzorski.

»Ništa posebno«, rekao nam je Kiš u telefonskom razgovoru. Na pitanje kako su utrošili novac koji im je osiguran, odgovorio je da su unaprijedili uvjete na igralištu, postavili reflektore, sredili unutrašnjost objekta, kupili opremu, platili struju, trenera, pokrenuli B ekipu i održavali terena.

»Tako je došlo spontano, nismo mi tražili od njih«, rekao je Kiš na upit zašto je financiranje išlo preko udruge Europa AP do koje su došli, kako je rekao, “pomoću gospodina Jankovicsa”.

Predsjednik udruge Matijević napisao nam je u mejlu kako su »udruga Europa AP i NK Vardarac dugogodišnji partneri u cilju jačanja i promocije sporta među mladima, poglavito Mađarima u Hrvatskoj«.

Dodao je i kako su se obratili BGA zbog zajedničke dugogodišnje suradnje s NK Vardarac te administrativnih potencijala koje Europa AP ima. No Udruga Europa AP je u 2019. godini imala je prihode od 1000 kuna, a godinu dana ranije ni jednu. Osnovana je već 2006. godine, no izvještaji iz prethodnih godina nisu javno dostupni premda bi, prema zakonskim propisima sve neprofitne organizacije moraju podnijeti na kraju godine financijske izvještaje. 

»Ne igraju tu samo Mađari. Pokrenuli smo i najmanju djecu. Sad imamo i malo bolje mogućnosti. Idemo prema tome da mladi ne idu vani. Iz našeg sela 18, 19 mladića je otišlo u Irsku. Skupljamo ih da budu tu na okupu. I iz okolnih sela, ne samo Vardarca. Trudimo se da djeca imaju sve bolje uvjete«, rekao nam je Kiš.

Osim za nogometni klub, udruzi Europa AP prošle godine je iz BGA odobreno još 6,6 milijuna eura.

Primjerice, 1,7 milijuna eura odobreno je za rad organizacije i kupnju nekretnina, oko 165 tisuća eura za rad i razvoja mađarskog lokalnog TV studija Drávatáj te oko 495 tisuća za podršku obnove crkava i turističkih centara. Posljednjom donacijom, objasnio nam je Matijević, izradit će se dokumentacija i obnoviti reformatorske crkve u Suzi, Vardarcu, Kotlini i katoličke crkve u Podolju, Dražu i Novom Bezdanu te ured u Centru za kulturu u Lugu.

Nešto više od 1,7 milijuna eura predviđenih za rad organizacije i kupnju nekretnina, iskorišteno je, Matijevićevim riječima, za stipendije, kupovinu prijevoznih sredstava za učenike koji idu u škole na mađarskom jeziku te općenito unapređenje sustava školstva na mađarskom jeziku. Oba projekta su u tijeku, rekao nam je.

A u tijeku je i gradnja stadiona te pomoćnih terena za nogometni klub Osijek koja je započela 2017. godine kada je udruga Škola nogometa NK Osijek od Grada Osijeka kupila zemljište za 268 tisuća eura. Preko BGA za ovaj projekt u 2018 godini odobreno je 3,1 milijuna eura, o čemu smo pisali 2018. godine. Naredne godine odobrena su još tri milijuna eura, a prošle godine oko 10 milijuna eura.

Predsjednik udruge je do prošle godine bio Ivan Meštrović, koji je prošle godine izašao iz vlasništva kluba zajedno s Mađarom Lőrincom Mészárosem. Ali čini se da Mészáros nije prekinuo sve veze s klubom.

Njegove dionice kupila su dva mađarska privatna investicijska fonda (BETA Private Equity Fund i Open Innovation Capital Fund), čije vlasništvo nije javno poznato. Ali njima je ranije upravljala mađarska banka MKB, gdje Mészáros drži 48,6 posto udjela prema objavi iz 2018. godine, a sada njima upravljaju dva bivša MKB bankara.

Među novim vlasnicima je i László Szíjj, Mészárosov poslovni partner. Na njegovoj jahti mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó proveo je prošle godine ljetne praznike u Hrvatskoj, kako je otkrio mađarski neprofitni portal Atlatszo.

Zemljište za stadion udruga Škola nogometa NK Osijek je kupila od grada Osijeka za oko 268 tisuća eura. Planirano je da bude završen 2020. godine, no dovršetak izgradnje je odgađan dva puta. Prema najnovijem ugovoru s Gradom Osijekom, stadion bi trebao biti završen u 2021. godini.

 
 

Ovaj novinarski istraživački projekat podržan je fondom Investigative Journalism for Europe (IJ4EU).