Nezakonite financije na sredozemnom otoku

Neil Weinberg (ICIJ), prijevod i prilagodba: Ana Čelar (Oštro)

Istraga pod vodstvom ICIJ-a otkriva Cipar kao pokretača financijskog pogona Kremlja čak i nakon invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine

Ilustracija: ICIJ, Ben King

Sredozemni otok Cipar dugo je bio geopolitičko raskrižje i  točka spajanja različitih kultura i religija. Tijekom godina na otok se slijevao  i značajan priljev stranog kapitala – uglavnom iz Rusije.

Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ), u suradnji s Paper Trail Media i gotovo 70 medijskih partnera, uključujući Oštro, otkrio je značajnu ulogu Cipra u omogućavanju nezakonitih financijskih aktivnosti autokratskog režima Vladimira Putina i drugih opresivnih vođa.

Istraga Cyprus Confidential rezultat je osmomjesečnog istraživanja 3,6 milijuna procurjelih dokumenata iz šest ciparskih pružatelja financijskih usluga – ConnectedSky, Cypcodirect, DJC Accountants, Kallias & Associates, MeritKapital i MeritServus – te jedne latvijske tvrtke, Dataset SIA. Dokumenti su otkrili veze Cipra i 44 politički izložene osobe, među kojima su i sankcionirani ruski milijarderi.

Financijske veze s Ciprom nedvojbeno su bile lukrativan pothvat raznih pojedinaca, a koristi nisu imali samo oligarsi poput Romana Abramoviča i Alekseja Mordašova. U dokumentima se spominju i sirijske vlasti, odvjetnici, menadžeri te čak jedan istaknuti njemački novinar.

Interni zapisi koji su procurili sežu od sredine 1990-ih pa sve do travnja 2022. i uključuju povjerljive informacije, financijska izvješća, prijave bankovnih računa i e-mailove. Oni daju cjelovit uvid u financijski mehanizam koji je pomogao osnažiti neke od najvećih neprijatelja Zapada.

Pejzaž Cipra, fotografija iz zraka. Foto: ICIJ

Pod ruskim utjecajem

Cyprus Confidential razotkriva povezanost najviših razina ciparskih vlasti sa sumnjivim financijskim praksama. »Ciparski model« uglavnom se oslanja na europsko zakonodavstvo s manjkavim regulativama vezanim uz objavljivanje financijskih podataka, na popustljivu središnju banku i preko 200 milijardi dolara ruskih ulaganja – što daje značajan utjecaj oligarsima.

Istraga je otkrila kako se labavim ciparskim propisima okoristila mreža utjecajnih pojedinaca, uključenih u moralno upitne aktivnosti.

Dokumenti tako razotkrivaju vezu između ruskog oligarha Romana Abramoviča i ciparskog pružatelja korporativnih usluga MeritServus, kojeg Ujedinjeno Kraljevstvo optužuje za pomaganje sankcioniranim ruskim oligarsima.

Ova globalna istraga  također otkriva kako je PwC (bivši PricewaterhouseCoopers), globalni računovodstveni div, iskoristio svoj ured na Cipru da pomogne Putinovim saveznicima tijekom ruske invazije na Ukrajinu. PwC je također omogućio prijenos ulaganja od 1,4 milijarde dolara za sankcioniranog ruskog poduzetnika Alekseja Mordašova nakon zapadnih sankcija.

Protivnici demokratskog sustava

Istraga nadalje otkriva kako su sirijski čelnici pokušali izbjeći strogu američku zabranu izvoza u Siriju. Otkriveni su detaljni razgovori između sirijske državne naftne tvrtke i posrednika registriranog na Cipru o kupnji opreme za bušenje proizvođača NOV Inc. iz Houstona u Texasu.

Cyprus Confidential razotkrio je i njemačkog novinara Huberta Siepela, poznatog kao simpatizera Vladimira Putina, koji je primio oko 700 tisuća dolara (oko 652 tisuće eura) tijekom 2018. i 2019. kao »sponzorstvo« lažne tvrtke koja se dovodi u vezu s Mordašovim.

Osim toga, u dokumentima se nalaze i  transakcije s odvjetnikom koji je slao špijunski softver opresivnim režimima te dokaze o tome kako je sankcionirani ruskioligarh zajedno s europskim poreznim obveznicima financirao film o holokaustu.

Istraživanja u Hrvatskoj i Sloveniji

Novinari Oštra u Hrvatskoj su otkrili kako je sankcionirani ruski oligarh Vasilij Anisimov dobio hrvatsku putovnicu 2003. godine i koristio ju u svojim offshore poslovima najranije od 2018. godine.

Također su otkrili poveznicu između nogometnog kluba Hajduk i jedne offshore tvrtke.

Osim toga, novinari su doznali da je Hrvatska turistička zajednica za promociju Hrvatske na ukrajinskom i ruskom tržištu angažirala tvrtku još jednog sankcioniranog oligarha, Alekseja Mordašova.

Slovenski Oštro istraživao je stambeni projekt u Ljubljani vrijedan 85 milijuna eura. Početkom rata u Ukrajini, ruski se investitor službeno povukao iz projekta, a zamijenili su ga Poljak i Slovenac. Ipak, to je bio samo manevar kojim su se pokušali prikriti tragovi ruskog financiranja.