Europska komisija uklanja UAE s liste zemalja visokog rizika
Oštro
_
Transparency international i više europskih zastupnika kritizirali su odluku Europske komisije o uklanjanju Ujedinjenih Arapskih Emirata s liste zemalja koje predstavljaju prijetnju financijskom sustavu Europske unije.
Foto: Europski parlament
Europski parlament (EP) prošlog je tjedna odobrio prijedlog Europske komisije (EK) o novom popisu zemalja s visokim rizikom od pranja novca i financiranja terorizma. Kako je više europskih zastupnika reklo za OCCRP, problem vide u odluci da se s popisa uklone Ujedinjeni Arapski Emirati. Naveli su da je odluka bila preuranjena i politički motivirana te da šalje krivu poruku.
Eka Rostomashvili iz međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Transparency International (TI) upozorila je da, iako su UAE uveli reforme kako bi spriječili pranje novca, još je rano za procjenu njihove uspješnosti. Najveći problem, prema TI, leži u trgovini nekretnina, koja je jedna od najmanje transparentnijih na svijetu.
Usprkos prigovorima zelenog i lijevog bloka, 369 članova EP-a glasalo je u korist nove liste zemalja s visokim rizikom od pranja novca i financiranja terorizma EK, 264 bilo je protiv, a 55 suzdržano. Ažurirani popis uz Emirate ne spominje Barbados, Gibraltar, Jamajku, Panamu, Filipine, Senegal i Ugandu, a dodani su Alžir, Angola, Obala Bjelokosti, Kenija, Laos, Libanon, Monako, Namibija, Venezuela i Nepal. Neki zastupnici su komentirali i kako je nerazumljivo zašto tri godine nakon početka agresije na Ukrajinu, Rusija i dalje nije na ovoj listi.
»To je kobni znak da, osim Komisije, i Parlament podliježe geopolitičkim pritiscima i uklanja [s popisa] zemlje koje za EU predstavljaju rizik od pranja novca«, istaknuo je Rasmus Andersen, zastupnik zelenih, te naglasio da EK nije objasnila koje su specifične reforme Emirati proveli. Osim Andersena, zabrinutost je iskazao i Markus Ferber, koji je naveo da isto stajalište dijele brojni kolege u Parlamentu.
EK je na njihove komentare odgovorila obećanjem da će pregledati zemlje koje je suspendirala Radna skupina za financijske akcije (FATF), čak i ako nisu službeno označene kao visokorizične. FATF je međunarodna skupina za borbu protiv pranja novca i financiranja terorizma. Bave se istraživanjem, umanjivanjem rizika i procjenjivanjem efikasnosti akcija koje zemlje poduzimaju po tom pitanju.
Civilne organizacije, među kojima i TI, i dalje tvrde da je međunarodni pritisak pomogao pokrenuti reforme u Emiratima, no one ostaju na površinskoj razini, naročito kada se u obzir uzme nedostatak odgovornosti za ilegalne prihode u Dubaiju, te ograničena suradnja lokalne policije.