Smrt novinarstva u Azerbajdžanu

OCCRP, preveo i prilagodio Oštro
_

Progon novinara i medijskih radnika u Azerbajdžanu praktički je uništio neovisno novinarstvo u toj državi. Predsjednik Ilham Aliyev kritički nastrojene novinare proglasio je neprijateljima države, a oni se protiv njegovog režima nastoje boriti iz drugih zemalja i iza rešetaka.

FOTO: James O'Brien/OCCRP

U proteklih 18 mjeseci Azerbajdžan provodi neviđene razine represije neovisnog novinarstva. Ukupni broj uhićenih medijskih radnika popeo se na 28, a sektor istraživačkog novinarstva efektivno je nestao, piše OCCRP. Međunarodne grupe za ljudska prava optužuju vladu za pritvaranje novinara zbog njihovog izvještavanja i stvaranje regulatorne atmosfere koja njihov legalan rad čini nemogućim.

Među uhićenima je 24-godišnja aktivistkinja i novinarka Farima Movlamil koja je, u iščekivanju sudbine kakva je do tada snašla 24 njenih kolega, četiri mjeseca dokumentirala borbe medijskih radnika protiv lažnih optužbi, uglavnom za »krijumčarenje stranih valuta«. Prijateljima u drugim državama poslala je jednominutni video s uputama za objavu u slučaju njenog uhićenja. Snimka se na njenom Facebook profilu pojavila 28. veljače ove godine.

»Da sam znala da ću završiti u zatvoru, da će svi neovisni novinari biti proglašeni krijumčarima, ne bih ništa napravila drugačije« kazala je mlada novinarka, koja je na meti vlasti otkako je kao tinejdžerka prosvjedovala protiv azerbajdžanskog predsjednika Ilhama Aliyeva. Prije uhićenja, radila je za medije poput Meydan TV-a, neovisnog medija koji je u valu optužbi ostao bez svih novinara u Azerbajdžanu te sada objavljuje na internetu iz drugih država.

Meydan TV poznat je po vrlo aktivnoj lokalnoj publici od koje često dobivaju dojave o potencijalnim temama. Zbog progona u Azerbajdžanu, ta zajednica sada pati jer bez novinara na terenu nema kvalitetnog izvještavanja o društvenim problemima, ni fact-checking kampanja, poručuju iz uredništva Meydana.

Rachel Denber, zamjenica direktora Human Rights Watch Europe, opisala je brzinu i opseg progona novinara u Azerbajdžanu kao najveći od neovisnosti od Sovjetskog Saveza 1991. godine. Posljednje izdanje Indeksa slobode medija koje objavljuju Reporteri bez granica Azerbajdžan smješta na 167 od ukupno 180 mjesta upravo zbog novog vala represije »protiv posljednjih preostalih novinara u državi«.

Istovremeno, pro-vladini mediji objavljuju optužbe da su uhićeni novinari primali uplate iz ilegalnih izvora, objavljuju njihove privatne informacije, dokumente, snimke nadzornih kamera i privatne poruke.

Uhićeni novinari mogli bi dobiti zatvorske kazne od 12 godina

Azerbajdžan je već dugo jedno od najgorih mjesta na svijetu za neovisne medije, a tamošnja vlada je i prije 2023. zatvarala novinare pod optužbama koje aktivisti nazivaju lažnima i politički motiviranima, no pravi progon je započeo uoči predsjedničkih izbora u veljači 2024. godine kada je Aliyev osvojio svoj peti uzastopni mandat s više od 92 posto glasova.

Meydan TV, Toplum TV, Abzas Media i Kanal 13 trenutačno objavljuju iz progona u inozemstvu, ostavši bez kadrova u Azerbajdžanu. Najutjecajniji neovisni medij, Turan News Agency, u potpunosti je ugašen u veljači ove godine. Svim navedenim medijima zajedničko je izvještavanje o korupciji i kršenju prava povezano s Aliyevim režimom.

Od 28 medijskih radnika koji su uhićeni u proteklih 18 mjeseci, dvoje je osuđeno na zatvorske kazne, 15-oro se trenutačno sudi, dok ostali čekaju početak suđenja. Optužbe protiv njih često su povezane s ilegalnim unošenjem stranih valuta u zemlju. Za taj zločin propisana je maksimalna kazna od osam godina, no neki od privedenih osumnjičeni su za izbjegavanje poreza i pranje novca, za što je maksimalna zatvorska kazna 12 godina. Svi uhićeni izjasnili su se da nisu krivi.

Vlada se ne bori samo protiv domaćih medija. Među nedavno privedenim novinarima je i Ulviyya Ali, reporterka Voice of America. BBC je u veljači objavio da se njihov azerbajdžanski ured zatvara na »verbalne upute« ministra vanjskih poslova te zemlje, dok su Bloombergu navodno ukinute akreditacije. Zatvoreni su i uredi ruskog Sputnika, nakon što je predsjednik Alijev optužio Rusiju za rušenje azerbajdžanskog putničkog zrakoplova u prosincu prošle godine.

Dok se protiv neovisnih medija bori svim silama, pristaše vlade vode kampanju koja naglašava optužbe za ilegalno financiranje, ponekad objavljivanjem navodnih razgovora između neovisnih reportera. Prominentni provladin medij Baku TV objavio je slike razgovora novinara Meydan TV-a na aplikacijama Signal i Slack. Azeri-Press Agency (APA) objavio je osobne informacije o novinaru, Nurlanu Gahramanliju, koji je u međuvremenu također uhićen.

Predstavnik Abzas medija kazao je za OCCRP da azerbajdžanska policija pomaže provladinim medijima u difamaciji i diskreditiranju novinara. Udruge za promicanje slobode medija zabrinute su zbog načina na koje policija i mediji dolaze do privatnih informacija o novinarima. OCCRP je još 2021. godine izvještavao o azerbajdžanskim novinarima koji su bili meta špijunskog softvera Pegasus.

Baku TV i APA nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

U posljednjem izvješću, Reporteri bez granica navode da je »praktički cijeli medijski sektor u Azerbajdžanu pod kontrolom Vlade«, dodajući da u državi ne postoje »nijedna neovisna televizija ni radio, a novine s kritičkim stavovima također su ugašene«.

Osim tri državne televizijske postaje, u Azerbajdžanu rade deseci privatnih provladinih medija, no zbog zabrane javnog pristupa informacijama o vlasništvu iz 2012. godine, nije moguće otkriti tko ih vodi.

Iako su njihove redakcije prazne, neovisni mediji i dalje nastoje iz progonstva osigurati glas za svoje kolege, čije izjave sa suda i pisma iz zatvora redovito objavljuju. »Znali smo da ćemo zaraditi bijes Ilhama Aliyeva zbog svog rada, no to nas nije spriječilo« poručio je iz pritvora Ulvi Hasanli, direktor i osnivač Abzas medija. Slične poruke šalju i uhićeni novinari Maydan TV-a.

»Ne žalim što sam završila u zatvoru. U suprotnom ne bih bila svjesna gorke stvarnosti koju sam iskusila. Ja sam osoba koja vjeruje u efekt bumeranga. Stvarno se nadam da će oni koji su pretvorili našu državu u ono što je sada također proći ovim putem danas, i utopiti se u močvari koju su stvorili« poručila je iz zatvora Aynur Elgunash, urednica Meydan TV-a.